Ceturtdien, 27. augustā, FK “Ventspils” futbolisti aizvadīja Eiropas Līgas pirmā kvalifikācijas raunda maču. Viorela Frunzas komanda dzimtajās sienās tikās ar klubu “Dinamo – Auto” (Moldova). Dzeltenzilie, mača gaitā nonākot zaudētājos, iznākumā pārliecinoši pierādīja, ka ir spēcīgāki un panāca pelnītu uzvaru ar rezultātu 2:1! Sveiks, Eiropas Līgas nākamais raunds!

Vārtus FKV labā iesita pussargs Lukass Villela (brazīliešu brīnumdaris veica kārtējo skaisto firmas fokusu!) un uzbrucējs Jevgeņijs Kozlovs, pārliecinoši realizējot pendeli. Vienpadsmitmetrinieku nopelnīja Giorgi Eristavi.

Uzvara tika panākta ar gara spēku, tomēr kopumā “Ventspils” uzvarēja absolūti pelnīti, no spēka pozīcijas. Mačs parādīja, ka dzeltenzilie acīmredzami klasi pārāki par Eirokausu debitantu. Protams, ļoti ievērojamu lomu nospēlēja pieredze, kura FKV Eirokausos ir, bet “Dinamo – Auto” – nav.

Bet pie tam saprotams, ka nekā vienkārša nebija. Uzvarai nācās pielikt maksimumu pūles, ne tuvu viss dzeltenzilajiem sanāca (brāķa piespēlēs, piemēram, atkal bija padaudz), un FKV līdzjutējiem nervozēt, protams, nācās. Ļoti žēl, starp citu, ka tikai pie ekrāniem un monitoriem: bez skatītājiem tribīnēs futbols, protams, stīvs un monotons. Atmosfēra absolūti ne tā, kas piedod kaislību, emocijas un vispār dzīvību jebkurai spēlei, bet Eirokausu jau – vēl jo vairāk. Atmosfēras, pēc būtības, arī nav, un tas, protams, ļoti bēdīgi. Bet, diemžēl, tāda patreiz realitāte, tomēr tik ļoti gribas ticēt, ka tā kaut kādā tuvākajā nākotnē beidzot pazudīs, kā briesmīgs sapnis.

Ko ieraudzīja līdzjutēji ekrānos jau ar pirmajām minūtēm? Laukuma saimnieku uzbrukumus! Jau 2. minūtē Eristavi gandrīz atklāja rezultātu. Gandrīz uzreiz pēc tam Giorgi Rehviašvili bija tuvu mērķim pēc “standarta”. Viesi debijā nolēma darboties pretuzbrukumos, un, jāatzīst, sanāca tie asi un bīstami. Vispār, organizēta leģendārā Igora Dobrovoļska komanda izrādījās pavisam ne slikti, katru savu spēles manevru katrs no dinamiešiem zin līmenī.

15. minūtē tas kā reiz izpaudās pilnā mērā: “automobīlisti” izvirzījās vadībā. Pozicionāla nesaskaņotība laukuma centrā noveda pie tā, ka Dmitrijs Rogaks aizbēga viens pret vienu un ar klasisku sitienu neatstāja iespējas Dele Alampasu – 0:1.

Tā bija, protams, auksta duša. Izskatījās, FKV jau pilnībā savās rokās pārņēmis iniciatīvu un teritoriju un gatavs sākt izvērstu uzbrukumu, kā tur tūlīt sliktākais, ko var izdomāt – ielaisti vārti! Psiholoģisks sitiens diezgan jūtams. Un kurš zin, cik ātri laukuma saimnieki atgūtos (un vai vispār atgūtos?!), ja laukumā nekvēlotu brazīliešu dārgakmens. Spožs un neapturams. Lukass Villela!

22. minūtē šis nelielais puisis izgudroja kārtējo brīnumaino fokusu. Savā neatkārtojamā stilā, kas jebkurus sedzējus noved prostācijas stāvoklī: pēc Lukasa māņu kustībām sagriežas viss un visās vietās. Spīdoša māņu kustība, uzreiz divi aizsargi uz zāles un izteiksmīgs pārmetiens aiz skausta vārtsargam Viktoram Sraistarjam – 1:1! Bravo, Lukass!

Tādi triki neticami izdaiļo jebkurus mačus, bet kad tribīnēs tukšums, tad tie vispār atgriež ticību tam, ka futbols – tā ir liela un skaista spēle un izrāde, nevis rutīna bez dvēseles un emocijām.

Ar laukuma saimnieku uzbrukumiem iesākās arī otrais puslaiks. Dzeltenzilo spiediens ar katru uzbrukumu tikai pastiprinājās, kustība bija solīda, nu un neatdarināmais Villela vadīja uzbrukuma orķestri, kā diriģents. Diemžēl, “dzeltenzilā simfonija” nekādi nenonāca līdz galvenajam – pie vārtu guvuma, nekādīgi neizdevās pielikt saraujošu punktu uzbrukumu noslēgumā. Te vārtsargs lieliski izvelk, te garām gar vārtu stabu, te atkal bumba aizlido stūra sitienā.

Eh, žēl, Kozlova brīnumainā kreisā 69. minūtē nenospīdēja pa īstam! Pareizāk – nospīdēja (“sieniņu” uzbrucējs no soda apgāja skaisti), bet bumba, diemžēl, aizlidoja kādus centimetrus no mērķa.

Tomēr iznākumā Kozlovs savu no “standarta” paņēma, un šī brīnišķīgā kreisā ar vārtu šāvienu atzīmējās. 74. minūtē masīvs laukuma saimnieku uzbrukums, izskatījās, jau apstājies, bet bumba nonāca pie tehniķa Eristavi: pussargs pamānījās, iegāja soda laukumā un piespieda aizsargu kļūdīties – noteikumu pārkāpums, pendele. Kozlovs bija nevainojams – 2:1!

“Ventspils” beidzot izvirzījās vadībā, un tas izskatījās pilnīgi likumsakarīgi. Protams, ļoti gribējās iesist vēl, momentu pietika, bet nepietika precizitātes. Kā, piemēram, jau pašās beigās, kad Kozlovs izlidoja uz randevu ar vārtsargu: sitiens tālajā apakšējā stūrī un… Bumba atkal nodevīgi aizripoja centimetrus garām stabam. Eh, žēl, bieži neveicas puisim! Bet nekas, gadās, ticēsim, ka vārtus uzbrucējs pietaupījis nākamajam raundam. Iesitīsi vēl obligāti, Žeņa!

Mača noslēgums jau vispār sanāca enerģisks un nedaudz nervozs. Vispirms karstie nervi pievīla Gugu Palavandišvili, saņemot sarkano kartīti. “Dinamo – Auto” centās organizēt kaut ko līdzīgu izmisuma šturmēšanai, izveidojot spriedzi Alampasu soda laukumā. Spiediens bija, un bija arī draudi: spēcīgs un bīstams sitiens no vidējas distances – par laimi, bumba lidoja pāri pārliktnim. Un lūk, beidzot, viss – uzvara! Grūta, bet pelnīta. “Ventspils” nākamajā raundā, Eirokausu gājiens turpinās. FKV jaunais pretinieks noskaidrosies pirmdien, 31. augustā.

Uz priekšu, “Ventspils”!

Eiropas Līga. Pirmais kvalifikācijas raunds

Ventspils (Latvija) – Dinamo – Auto (Moldova) – 2:1 (1:1)

Ventspils: Alampasu, Mčedlišvili, Sahņevičs, Ļitvinskis, Rehviašvili, Palavandišvili, Dženajevs (Ulimbaševs, 70), Eristavi, Villela, Svārups (Ondongs Mba, 80), Kozlovs

Rezervisti: Koļesņiks, Ļotčikovs, Bite, Kazims, Pjagbara.

Dinamo – Auto: Straistarjs, Nagijevs (Bulats, 78), Dižinars, Masalovs, R. Rogaks, Mihaļevs, Belousovs, Bilinskis, D. Rogaks, Kondratjuks, Piareļjs

Rezervisti: Bardišs, Kiperjs, Fjodorovs, Solodovņikovs, Pirogovs, Puškašs.

Vārti: 0:1 D. Rogaks (15), 1:1 Villela (22), 2:1 Kozlovs (75, ar 11 m soda sitienu).

Brīdinājumi: Maslovs (20), Mihaļevs (21), Piareļjs (51), Dižinarjs (63), Ulimbaševs (83), Ondongs Mba (89).

Noraidījums: Palavandišvili (90+4).

Tiesnesis: Eldorjans Hamiti (Albānija).